en cz
 • 1.

  “Zjistěte typ Vaší
  osobnosti”
 • 2.

  “Poznejte, jaké se k Vám
  hodí povolání”
 • 3.

  “Udělejte správné
  životní rozhodnutí”
Google Plus

Jaké jsou nejlépe placené profese?

10.jpg

Za samozřejmost se dá považovat úměra čím vyšší vzdělání, tím vyšší (nejen) nástupní plat. Zaměstnavatel se při výběru z uchazečů o práci rozhodne právě pro ty s vysokoškolským titulem, jelikož úspěšné dokončení vysoké školy svědčí o zájmu uchazeče o práci, o vzdělávání a zdokonalování se. Firmy k vysokoškolskému titulu přistupují jako k dokladu, který dokazuje nikoliv to, že člověk něco umí, ale skutečnost, že se člověk je schopný naučit nové věci. Výdělek vysokoškoláků je o 68 % vyšší než středoškoláků s maturitou. Plat středoškoláků je pak o 31 % vyšší než plat pracovníků s výučním listem nebo jen se základní školou.

Pokud se student při studiu na VŠ rozhoduje, zda se má plně věnovat samotnému studiu či jej skloubit s zaměstnáním, měl by se rozhodnout podle zkušeností absolventů. Ti většinou potvrdí, že několikaměsíční praxe ve firmě v oboru jim dala více než roky studia na škole či univerzitě. Samozřejmě ale záleží především na oboru studia a také jeho náročnosti. Student lékařské fakulty nebo "matfyzák" by se mnohdy na škole při vedlejším zaměstnání těžko udržel.

Nejnižší platy se dlouhodobě nacházejí v profesích s minimální nebo žádnou potřebnou kvalifikací. Například: uklízečka, vrátný, krejčí, pokladník. U všech zmíněných povolání se plat začíná na hranici 10 tisíc korun a jen vzácně přesáhne 15 tisíc měsíčně.

Na nejvyšší platovou úroveň se hned po nástupu do pracovního života dostanou především specializovaní pracovníci, například počítačoví odborníci, právníci a zaměstnanci bank, kteří také značně zvyšují úroveň statisticky průměrného platu (na který však 2/3 zaměstnanců nedosáhnou).

Nejvyšší platy celkově si užívají zaměstnanci vrcholného managementu - ředitelé a manageři. Mezi ně patří: generální ředitel, marketingový ředitel, ředitel IT, výkonný ředitel a další. Nevýhodou vysoce placených míst je potřeba se k nim vypracovat od hůře placených začátků. Manageři a ředitelé jsou také zodpovědni za mnohdy velké mezinárodní společnosti a jejich finanční výsledky.

Při vynechání vrcholného managementu se na tři příčky s nejvyššími nástupními platy dostanou IT architekt, finanční poradce a lékařský poradce.

Dalšími faktory při výši platu je také lokalita a pohlaví. V Praze se plat může pohybovat kolem 28 tisíc, zatímco na severní Moravě může člověk dostávat za naprosto identickou práci o 6 až 8 tísíc méně, čili jen 20 tisíc měsíčně. Stále trvající skutečností je, že ženy v České republice stále dostávají v průměru až o 20 % (!) nižší plat než jejich mužské protějšky.