en cz
 • 1.

  “Zjistěte typ Vaší
  osobnosti”
 • 2.

  “Poznejte, jaké se k Vám
  hodí povolání”
 • 3.

  “Udělejte správné
  životní rozhodnutí”
Google Plus

Lidé se bojí nezaměstnanosti. Hledají druhou práci

2.jpg

Český statistický úřad zveřejnil začátkem říjná výsledky průzkumu, kde se ukázalo, že si stále více Čechů hledá druhé zaměstnání. Od konce loňského roku až do letošního pololetí se lidí s dvěma pracovními poměry zvedl o téměř osm procent. Důvodem je většinou strach ze ztráty zaměstnání a snaha o zachování alespoň částečného příjmu.

Nezaměstnanost v České republice dosahuje 8,3 procent a podle odhadců se číslo bude i v následujících měsících zvyšovat. Podle Tomáše Volfa ze společnosti Citfin by se měla nezaměstnanost nebezpečně k devíti procentům. Firmy své zaměstnance prozatím nepropouštějí, ale ztrácejí jistotu zakázek do budoucích měsíců a let. Zaměstnanci pochopitelně toto ohrožení pociťují a tak se snaží pomocí druhé pracovního poměru zajistit maximální šanci na udržení příjmu.

Velkou roli v hledání druhého pracovního místa hraje i fakt, že dochází k neustálému nárůstu cen, ale platy zůstávají pořád stejné. V některých domácnostech už tak není se stálým platem možné vyjít. Jako druhé povolání mohou sloužit částečné nebo externí úvazky u nejrůznějších firem nebo práce přes noc a o víkendech.

Podle průzkumu Českého statistického úřadu má dvě zaměstnání nejvíce lidí v Praze a Jihomoravském kraji. Je to především díky menší míře nezaměstnanosti a relativně široké nabídce pracovních míst. Na třetím místě v počtu lidí se dvěma pracovními poměry se drží Středočeský kraj. Nejméně lidí si svůj příjem druhou prací jistí v Karlovarském kraji, který se potýká s vysokou mírou nezaměstnanosti.

Z hlediska pohlaví si druhou práci častěji hledají muži než ženy. Muži na sebe berou větší míru odpovědnosti a tak nastupují do druhé práce dvakrát častěji než ženy.