Český statistický úřad zveřejnil začátkem říjná výsledky průzkumu, kde se ukázalo, že si stále více Čechů hledá druhé zaměstnání. Od konce loňského roku až do letošního pololetí se lidí s dvěma pracovními poměry zvedl o téměř osm procent. Důvodem je většinou strach ze ztráty zaměstnání a snaha o zachování alespoň částečného příjmu.
Nezaměstnanost v České republice dosahuje 8,3 procent a podle odhadců se číslo bude i v následujících měsících zvyšovat. Podle Tomáše Volfa ze společnosti Citfin by se měla nezaměstnanost nebezpečně k devíti procentům. Firmy své zaměstnance prozatím nepropouštějí, ale ztrácejí jistotu zakázek do budoucích měsíců a let. Zaměstnanci pochopitelně toto ohrožení pociťují a tak se snaží pomocí druhé pracovního poměru zajistit maximální šanci na udržení příjmu.
Velkou roli v hledání druhého pracovního místa hraje i fakt, že dochází k neustálému nárůstu cen, ale platy zůstávají pořád stejné. V některých domácnostech už tak není se stálým platem možné vyjít. Jako druhé povolání mohou sloužit částečné nebo externí úvazky u nejrůznějších firem nebo práce přes noc a o víkendech.
Podle průzkumu Českého statistického úřadu má dvě zaměstnání nejvíce lidí v Praze a Jihomoravském kraji. Je to především díky menší míře nezaměstnanosti a relativně široké nabídce pracovních míst. Na třetím místě v počtu lidí se dvěma pracovními poměry se drží Středočeský kraj. Nejméně lidí si svůj příjem druhou prací jistí v Karlovarském kraji, který se potýká s vysokou mírou nezaměstnanosti.
Z hlediska pohlaví si druhou práci častěji hledají muži než ženy. Muži na sebe berou větší míru odpovědnosti a tak nastupují do druhé práce dvakrát častěji než ženy.