en cz
 • 1.

  “Zjistěte typ Vaší
  osobnosti”
 • 2.

  “Poznejte, jaké se k Vám
  hodí povolání”
 • 3.

  “Udělejte správné
  životní rozhodnutí”
Google Plus

Možná životní rozhodnutí už v patnácti letech

13.jpg

Každý z nás má jako malý svůj sen. Někdo se chce stát astronautem, jiný popelářem, další třeba kuchařem či učitelem. Ke každému povolání však vede dlouhá cesta. Jedno rozhodnutí ji však může pořádně ovlivnit. Nikoliv v osmnácti letech, kdy se z nás stávají dospělí lidé, ale už o tři roky dříve, si totiž musíme zvolit, kam budou směřovat naše další kroky.

Výběr školy, v tuto chvíli střední, se tak stává hodně důležitým rozhodnutím minimálně pro nejbližší roky. Z o světu nic netušících žáčků základní školy se najednou stávají ti, kteří začínají poznávat nový svět, přichází první praxe a práce. Mnoho lidí v patnácti letech nemá ani tušení, kam by jejich další kroky měly mířit, proto je pro ně volba školy nesmírně obtížná.

Často se tak stane, že studenti školy nedodělají nebo jimi projdou jen s velkým sebezapřením. V pubertě totiž máme o světu ještě trochu jiné představy, než jaké se v budoucnu odehrají. Pro někoho však může být výběr školy trefou do černého a otevření cesty do velkého světa. Především obchodní, ekonomické či počítačové školy připravují studenty na životní praxi tohoto typu. Stejně tak, jako různá učiliště, kde neustálou praxí studenti získávají tolik potřebné zkušenosti, které se jim budou hodit nejen při volbě povolání, ale pomohou také najít práci.

Volba povolání totiž bývá ještě o mnoho náročnější než výběr školy. Zatímco v té můžeme čtyři roky vytrpět, i když nás nebaví, volba povolání je něco, co náš život ovlivní ještě daleko razantněji. Správná volba povolání může znamenat po spokojený a zcela bezstarostný život plný zkušeností, úspěchů či financí. Může však nastat přesný opak a život se dá snadno otočit naruby.

K těmto oběma důležitým rozhodnutím existuje celá řada pomůcek a rad. Velmi dobrým rádcem, kam by se náš budoucí život mohl orientovat, může být psychotest. Pomocí přesně postavených otázek získáme výsledek, který je sice orientační, nicméně mnohé nám může napovědět. Například to, jaké se k nám hodí zaměstnání a na co bychom se hodili. Mnohé o naší osobě nám také může napovědět test osobnosti. V životě stojíme před řadou důležitých rozhodnutí. To první a mnohdy klíčové však děláme už hodně brzy. Jsme na něj v patnácti letech připravení?